Безпека квартир: вибір замка для дверей
Рекомендації по вибору замка
Стійкість замків до злому

Тези

  • Пара надійних замків – завжди краще, ніж один
  • Не забуваємо про охоронну сигналізацію
  • Броньовані накладки не розкіш, а додаткова і досить ефективний захід безпеки

Сьогодні на ринку дверної фурнітури представлена ​​величезна кількість різних моделей замків, що відрізняються, як за своїм функціоналом і зовнішнім якостям, так і за вартістю. Який механізм вибрати, щоб не переплачувати, і при цьому забезпечити необхідний рівень надійності?

Безпека житла – необхідний захід, досягнення якої багато в чому залежить від надійності дверного замка. Запірні механізми, що встановлюються на металеві двері, повинні мати високу ступінь стійкості до злому і високу надійність запобігає поломку механізму. Щоб вдало вибрати замок для металевих дверей, необхідно вивчити різновиди пристосувань, які можна придбати сьогодні, і їх характеристики.

Принцип вибору замків

Наскільки б міцним не був матеріал, використаний для виготовлення вхідних дверей, конструкція не буде здатна забезпечити належний захист житла без надійного і якісного замку. При виборі замка для вхідних дверей слід керуватися такими міркуваннями:

  • Краще придбати один хороший замок, ніж два поганих;
  • Пара надійних замків – завжди краще, ніж один;
  • Неякісний замок може завдати проблем з відкриванням дверей самому господареві будинку;
  • Найкраще одночасно встановлювати замки різних типів (сувальдного та циліндрового);
  • Не забуваємо про охоронну сигналізацію

Якщо дотримуватися цих нескладних правил, то можна зробити своє житло практично неприступним для зазіхань зловмисників, зберегти майно і зберегти нерви собі та членам своєї сім’ї.

Типи замків

По виду запірних механізмів існують такі різновиди замків:

  • Сувальдні – врізні або зовнішні;
  • Циліндрові – накладні або врізні;
  • Смартлоки.

Кожному з цих видів властиві свої переваги і недоліки, а вибір замка залежить не тільки і не стільки від його надійності і стійкості до злому, але і від особистих переваг і фінансових можливостей власника житла.
сувальдні замки

Сувальдні замки

Замки цього типу вважаються найнадійнішими, що визнають і власники квартир, і фахівці, які встановлюють двері, та й самі злочинці. Запірний пристрій, що відноситься до даного типу, характеризується простою конструкцією. Це, безумовно, впливає на його захисні якості. Однак відкрити такий механізм без ключа не так просто. Принцип дії цих замків ґрунтується на збігу спеціальних пластин, які розташовуються усередині пристрою. Їх називають сувальдами (звідси і назва приладу).

Дані механізми мають досить низьку ціну, проте існують і дорогі модифікації. Такі вироби найчастіше використовуються в тому випадку, коли необхідно поставити запірні пристрої на одношарову металеві двері. В сучасних залізних дверях зустріти сувальдний замок практично неможливо.

Важливо запам’ятати, що чим більше кількість сувальд, тим складніше буде розкрити даний механізм зломщикові. Подібні моделі не є самими надійними замками, але вони все ж мають деякі переваги:

  • легкий монтаж;
  • запобігання висвердлювання;
  • надійність конструкції.

Надійність сувальдних замків визначена числом встановлених «сувальд» – спеціальних деталей, замикаючих замок при обороті ключа. Чим більша кількість сувальд встановлено, тим надійніше вважається замок.

Як правило максимальну гарантію надійності при спробі злому дверей звичайної відмичкою дає наявність в замку не менше 6-8 сувальд.

Недоліки сувальдних замків

Існують і деякі недоліки, властиві сувальдних пристроїв. В першу чергу варто відзначити, що ключ, який використовується для відкриття такого механізму, відрізняється досить великими розмірами. Його не завжди зручно носити з собою. Другий мінус даних приладів – наявність наскрізного отвору.

Ще одним недоліком можна назвати ширину замкової щілини, в яку можна легко проникнути відмичкою, фомкой або іншим інструментом для силового злому. Звичайно ж, більшість замків сувальдного типу оснащуються спеціальними механізмами, якщо не захищають, то хоча б максимально ускладнюють процес злому, наприклад:

  • Помилковими пазами в сувальдах;
  • Захистом від силового злому;
  • Системою визначення оригінальних ключів і відмичок.

Замок ригеля для залізних дверей: його особливості

Замки ригеля дверні – мають досить слабкі захисні якості, які обумовлюються їх конструктивними особливостями. Такі прилади мають другу назву – рейкові. Принцип дії даних запірних механізмів досить простий. Для того щоб відкрити зсередини полотно, на якому встановлений замок, необхідно натиснути на два важелі, що спровокує відсунення ригелів. Зовні відкривання виконується за допомогою прямого ключа, що має борозни з двох сторін.

Ціна замків на двері, що відносяться до цієї групи, досить низька. Найпростіший механізм ригеля коштує недорого. Зламати такий запірний прилад дуже просто, тому його не рекомендується встановлювати для захисту квартири або приватного будинку. Найкраще використовувати ригелі пристрої для господарських будівель різного призначення.

Ригельні замки краще встановлювати на двері господарських будівель. Дані замки мають і інші мінуси, які необхідно врахувати. Наприклад, користувачі звертають увагу на те, що подібні пристрої часто заклинювати під час експлуатації. Такі неполадки досить складно усунути. Для того щоб полагодити замок металевих дверей даного типу, слід розуміти принцип його дії і характер поломки. У деяких випадках оптимальним виходом є повна заміна пристрою.

Важливо знати, що полотна, оснащені такими приладами, нерідко закриваються. У деяких випадках ригелі пристрої заїдають при закритті. В результаті можна не помітити, що ригелі не проникли в відповідні отвори.

Циліндрові замки

Циліндричні пристрої придбали найбільш широкої популярності в даний час. Це пов’язано з їх конструктивними особливостями і якісними характеристиками. У зв’язку з широким розповсюдженням даних замків, вони добре вивчені зловмисниками. Однак сучасні циліндрові замки, незважаючи на уявну простоту конструкції, можуть стати досить серйозною перешкодою для зломщика і надійним захистом від несанкціонованого доступу в житло.

Замки такого типу поділяються на врізні і накладні.

Конструкція циліндричного замку являє собою механізм, який складається з циліндра, личинки ( «сердечника») і сувальдного механізму, що дозволяє вважати його досить надійним.

Такі замки можуть бути одно- або двосторонніми, а також одно- або дворядними.

 Особливості установки

Установка циліндрового замку починається з висвердлювання в двері спеціального отвору для вставки в нього замкового механізму. При цьому важливо знати, що личинку необхідно закривати сталевим листом з метою виключення її виступу над поверхнею дверного полотна більш ніж на 2-3 мм, що істотно знижує ймовірність її піддягання і вивертання при спробі злому.

Разом з цим існує ймовірність висвердлювання сердечника, його вибивання. Саме для таких випадків в конструкції багатьох моделей дверей передбачена спеціальна пластина – броньовані накладка, яка встановлює з зовнішньої сторони дверного полотна і вкриває зовнішню частину замку.

Відмінною особливістю хороших і надійних замків є виготовлення сердечника з високоякісного і міцного металу.

Замки з перекодуванням

Особливої згадки заслуговують перекодуємі дверні замки, які можуть бути і сувальдного, і циліндрового типів.

Якщо ключ втрачено, то сувальдний перекодуємий замок немає потреби змінювати повністю. У комплекті йде спеціальний інструмент L-key, за допомогою якого проводиться перекодування механізму. Код замка за допомогою цього інструменту повністю скасовується, а новий задається за допомогою додаткового комплекту ключів, також йде в комплекті з замком.

«Розумні» замки – смартлоки або електронні замки

Зовсім недавно на ринку захисних механізмів вхідних дверей з’явилися електронні замки. Такий тип замків відмінний від інших тим, що на додаток до механічної частини в ньому присутня ще й електронна. Смартлоки можуть бути двох видів – врізні і зовнішні.

Ціна їх значно відрізняється своєю дорожнечею, проте виправдовує себе з огляду на високий ступінь надійності механізму. Електронний замок не має свердловини, призначеної для звичного ключа. Тут спеціально розробляється універсальний ключ, підібрати який неможливо, а відслідковувати стан двері дуже просто за допомогою комп’ютера або телефону.

Принцип дії смартлоки полягає в наступному. На наявному в конструкції замку цифровому табло (дуже схожим на домофон) розміщені цифри від 0 до 9, а сам замок кодується за допомогою введення і запам’ятовування певної комбінації.

Введення вірною комбінації цифр ще не означає відкриття дверей – плюс до всього необхідно мати ще й фізичний ключ. Якщо ж введена неправильна комбінація, то і фізичним ключем двері тепер відкрити не вийде. Після розрядки батареї, що входить в комплект замку, двері можна буде відкрити одним фізичним ключем.

У більш дорогих і ультрасучасних моделях смартлок-замків встановлюються системи розпізнавання відбитків пальців господаря або його сітківки ока, може бути передбачено відкриття дверей з використанням спеціальної магнітної картки і так далі.

Електронні замки відрізняються високою функціональністю і надійністю в поєднанні з високою вартістю, а тому багатьом власникам просто не по кишені.

Типи замків по установці

За місцем установки замки поділяються на накладні і врізні.

Врізні моделі є найбільш поширеними на сьогоднішній день. Конструктивні особливості цих приладів визначають їх установку. Замки встановлюються безпосередньо всередину дверного полотна. Це дозволяє зберегти зовнішній вигляд дверей.

Вироби врізного типу характеризуються масою переваг. Однак недоліки також є. Основним з них є складність монтажу своїми руками. Врізні замки в металевих дверях розташовуються досить близько до поверхні залізного полотна двері, що власне робить механізм більш уразливим.

Замки накладні

По-іншому такі замки називають ще коробковими через їх геометричної форми. Замок ніби накладається на дверне полотно або (в окремих випадках) вставляється в спеціально зроблений для такої мети паз. Найчастіше замки встановлюються в парі з врізними і служать додатковим заходом захисту.

Багато хто вважає, що замки істотно поступаються в надійності врізним. Але це зовсім не так. Установка замка професіоналом своєї справи і наявність в двері всіх необхідних втулок для кріплення дозволяють говорити про високу надійність накладних замків.

Накладні замки йдуть в комплекті з ланцюжком і «собачкою», що дозволяє ще більше посилити заходи безпеки.

Стійкість замків до злому

Не менш важливою характеристикою замку є його стійкість до злому, якій включає в себе 4 рівня класифікації:

  • Замки 1 класу мають вкрай низькою стійкістю до злому і слугують радше конструкцією, яка обмежує доступ в певне приміщення випадкових сторонніх осіб;
  • Замки 2 класу здатні затримати зловмисника на порозі квартири на кілька хвилин;
  • 3 клас замків змушують злочинця повозитися з дверима хвилин 20;
  • Замки 4 класу є найнадійнішими, але все одно вони здаються перед професійним хакером.

Рекомендації по вибору замка

Звичайно ж, абсолютно надійних замків, які зламати неможливо, не існує. Рано чи пізно будь-яка двері піддасться тискові і хитрості зловмисника, який володіє досвідом, високою кваліфікацією і необхідним набором специфічних інструментів.

Дізнавшись, які бувають замки для вхідних дверей, зваживши всі плюси і мінуси кожного типу, не зайвим буде ознайомитися і з деякими рекомендаціями про те, як зробити власну оселю безпечним:

  • Дверну коробку необхідно встановлювати без щілин;
  • У двері слід встановити як мінімум два замки, які відрізняються за типом механізму;
  • При монтажі замку – броньовані накладки не розкіш, а додаткова і досить ефективний захід безпеки;
  • Не слід намагатися заощадити на безпеці і самостійно встановлювати замки у вхідні двері – краще довірити цю справу справжньому професіоналу.

Завжди необхідно пам’ятати і розуміти, що безпека житла та проживають в ньому людей, збереження домашнього майна в першу чергу залежить від ступеня відповідальності при виборі і установці замків. Правильний вибір хороших і якісних запірних пристроїв дозволить якщо не гарантувати, то хоча б максимально знизити ймовірність успіху зловмисника.

Також не зайвими будуть і такі заходи безпеки як установка охоронної сигналізації.